Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekU myší se pozná pohlaví poměrně snadno, a to podle vzdálenosti vyústění řitního a pohlavního otvoru, tedy podle šířky tzv. hrázky.

U samečka jsou tyto dva otvory od sebe poměrně vzdálené

U samičky leží oba otvory vždy v bezprostřední blízkosti a mléčné bradavky bývají mnohem zřetelnější než u samečků.

Do chovu zařazujeme zvířata ve věku 3 měsíců, kdy jsou již fyzicky dospělá (pohlavní dospělost nástává mnohem dříve než fyzická).

K jednomu samci nedáváme víc jak 6 samic. Březí samici můžeme ponechat ve skupině. Ihned po porodu je samice znovu nakryta, proto pokud chováte myšky v párech, měli byste těsně před porodem samečka od samičky oddělit.

Samice jsou březí 19-21 dní a během roku mívají 5-10 vrhů po 4-15 mláďatech.

U některých druhů myší jako je tomu například u nunu samic dochází k velkému úhynu mláďat (i 100% úhyn), protože bezsrsté myšky mívají problémy s laktací (vytváří se jim nedostatek a nebo žádné mléko).

Pokud nunu samička na svá mláďata nestačí je nutné ihned po porodu mláďata odebrat a podstrčit osrstěné samičce se stejně starými (právě narozenými) mláďaty, která mláďata odkojí.

Samice se o mláďata stará zhruba 3 týdny, po celou tuto dobu je kojí mateřským mlékem, pečuje o jejich čistotu a bezpečnost. Oči se mláďatům otvírají přibližně po 2 týdnech života a v této době začínají ochutnávat pevnou stravu.

Zhruba po 3 dnech začne mláďatům růst srst. Srst je plně vyvinutá teprve po 10 dnech.

Mláďata ve věku 3-4 týdnů skáčou !! - je to normální, časem je to určitě přejde. V tomto věku je raději nevyndávejte ven z terária a berte je do ruky pouze uvnitř chovné nádoby.

Mláďata můžeme odstavit ve věku 3-4 týdnů (to závisí na velikosti vrhu a na kondici matky)

Ve dvou letech je samice již neplodná.