Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekAnatomie myšek 

Hmotnost myšek se pohybuje od 20 do 90 gramů (samečci jsou těžší).

Normální teplota těla je 37,1°C, ale obecně platí, cítí-li se v místnosti dobře chovatel, bude se tam dobře cítit i jeho myška.

Srdeční frekvence je 480-740 min-1 a množství krve je 7,6% tělesné hmotnosti.

Samice jsou březí 19-21 dní a během roku mívají 5-10 vrhů po 4-15 mláďatech.

Myšky se nedožívají příliš vysokého věku, průměrně jen kolem dvou let (závisí to na počtu vrhů, na kvalitě potravy, apod.). 
 

Vlastnosti myšek 

Myši jsou aktivní, podnikavá a především nesmírně zvědavá zvířata. Ve dne jsou klidnější a hodně spí, zatímco na večer a v noci se jejich aktivita stupňuje.

pohybu věnují myšky asi 21% dne

spánku a odpočinku 45% dne

příjmu krmiva a pití 12% dne

péči o srst (komfortnímu chování) 16% dne

Myši jsou vždy dosti cítit, lidmy je tento zápach označován jako ,, myšina“. Je tomu tak všude v přírodě, každému tvorovy byl dán specifický pach (většinou určený opačnému pohlaví), který vylučují různé žlázy a kolem těchto žláz mu byla dána srst, která má za úkol nejen žlázy chránit, ale hlavně pach zadržovat a zvyšovat jeho intenzitu. 

 

Barevné variety myšek

  • aguti – u tohoto zbarvení  je možné na každém  chlupu vidět střídavě světle a tmavě  zbarvené proužky. 
  • bílá s červenýma očima - nejčastější  zbarvení u  laboratorních myší. Srst je bílá, oči červené, nožičky, uši a ocas mají tělovou barvu, oči červené.
  • bílá s černýma  očima - srst je bílá, nožky, ouška a ocas jsou růžové, očka černá.
  • černá - černé myšky mají  lesklou sytě černou  srst. Oči, uši, ocas a nožky jsou  černé. Břicho je často o něco  světlejší.
  • čokoládová - srst je čokoládově hnědá, chodidla a očka  jsou tmavě hnědá, stejně jako ocas a  ouška.
  • modrá - modře zbarvené myšky mají  srst co možná  nejrovnoměrněji tmavě modrou. Břicho je  často o něco matnější a oči jsou vždy  tmavě modré.
  • krémová - krémově zbarvené  myšky mají srst zbarvenou do slonové kosti a oči jsou tmavé.
  • tříslové(tan) - celá spodní část  myšky je  světlá, zatímco svrchní strana těla má tmavou barvu.
  • strakaté - skvrny se nacházejí po celém těle  a  neměly by se překrývat. Strakaté myši se vyskytují v různých  barevných varietách.

        

Toto je jenom malý výčet barevných variet myšek, které existují. Dále jsou i myšky: siamské, ruské, s želvovinovou kresbou, holandské, lakenveldské, rump-white.

Také existují myšky z různými druhy srsti jako jsou: krátkosrsté, dlouhosrsté, kudrnaté, saténové, ale také jsou i myšky bezsrsté.