Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekZdravá myš je čilá, pohyblivá a zvědavá. Oči jsou široce otevřené, jasné, bez výtoků. V okolí tělesných otvorů (tlamy, nosu, uší, genitálií a řiti) nemají žádné nečistoty a většinou okamžitě projevují zájem o nově předloženou potravu.

Nemocná myš většinu času prospí v rohu nádrže, je nahrbená, malátná, bez zájmu o okolí. Může špatně přijímat potravu, trpět průjmy a různými výtoky z očí a nosu.

Myši jsou zvířata poměrně odolná, ale přesto se u nich může vyskytnout celá řada onemocnění. Zhruba je lze rozdělit do čtyř velkých skupin:

Infekční nemoci způsobené bakteriemi a viry. Patří sem: salmonelóza, pseudotuberkulóza, infekční katar, pasterelóza, myší neštovice, zánět mozkvých blan, ...

Parazitózy, které se dělí na vnitřní a vnější.

                           - Vnitřní - myši mohou mít celou řadu cizopasníků, nejnebezpečnější jsou kokcidie rodu Isospora - vyvolávají onemocnění zvané toxoplazmóza

                           - Vnější - významní jsou roztoči, blechy a všenky

Avitaminózy - většinou avitaminóza C a E

Úrazy - jsou u myší poměrně řídké vzhledem k jejich obratnosti 

Pamatujte si, že lepší je nemocem předcházet, než je léčit. Proto udržujte vždy své chovy v čistotě a krmte jen kvalitní potravou.

Při prvních známkách onemocnění vyhledejte veterináře. Jakékoliv otálení je nebezpečné, většina nemocí má velmi rychlý průběh.